03-7441123

זכויות עובדים פיצויים – המדריך המלא

הזכויות שכל עובד ומעסיק צריכים להכיר

פיצויים הם חלק מזכויות העובדים, כאשר עובדים אשר פוטרו יהיו זכאים לקבלת פיצוי כספי מהמעסיק אצלו הם עבדו. בכדי להיות זכאים לפיצויים, העובדים אמורים לעמוד בתנאים מסוימים ובנוסף על כך, גם גובה הפיצויים לו העובד יהיה זכאי מושפע גם הוא מפרמטרים שונים ובין היתר: תקופת העבודה אצל אותו המעסיק – כאשר מי שפוטר אחרי פחות משנת עבודה לא יהיה זכאי לפיצויים (אלא אם כן המפוטר יוכל להוכיח שהמעסיק פיטר את המעביד לפני השלמת השנה בכדי לפתור את עצמו מתשלום פיצויים). גובה סכום הפיצויים נקבע בהתבסס על גובה המשכרות השנתית האחרונה כפול שנות הוותק בעבודה.

חישוב גובה הפיצויים לכל סוגי העובדים

חישוב גובה הפיצויים יושפע במידה רבה מתנאי העסקה וכחלק מכך: עובדים אשר מועסקים בשכר חודשי יקבלו כאמור פיצויים בחישוב של המשכורת החודשית האחרונה כפול מספר שנות העבודה. עובדים שעתיים יקבלו פיצויים על פי ממוצע יומי או שעות העבודה לחודש כפול הסכום אותו קיבלו לשעה. עובדים בשכר קבלני יקבלו פיצויי פיטורין בהתבסס על ממוצע ההשתכרות בשנת העבודה האחרונה.

קיימת חשיבות גבוהה שכל עובד שפוטר יברר מה גובה הפיצויים לו הוא זכאי – במקרים מסוימים מומלץ לקבל ייעוץ פרטני ומקצועי בנושא.

מקרים בהם עובדים יהיו זכאים לפיצויים גם במקרים של התפטרות

בחוק, יש מספר מקרים בהם העובדים יכולים להיות זכאים לפיצויים גם במקרים בהם הם התפטרו.

המקרים כוללים מצבים בריאותיים לקויים, התפטרות של עובדת תוך 9 חודשים מיום הלידה לצורך טיפול בתינוק, התפטרות לאחר גיל פרישה, התפטרות בעקבות מעבר דירה, התפטרות כתוצאה מהרעת תנאים ומקרים נוספים.

תוך כמה זמן מקבלים פיצויי פיטורים

על פי החוק על המעסיק לשלם תשלום פיצויים לעובד תוך 15 ימים מיום הפיטורים. אם המעסיק לא שילם את הפיצויים לאחר 15 ימים, העובד יכול לתבוע את המעסיק על הלנת הפיצויים.

חשוב שכל עובד וכל מעסיק יהיה מודע לזכויות שלו ובמידת הצורך, יפעל על מנת לממש את אותן זכויות על ידי פניה לגורמים המתאימים כמו עורך דין לדיני עבודה.

זקוקים לפרטים נוספים על זכויות עובדים, על איך מגייסים עובדים או על כל נושאים אחרים בעולם חיפוש העבודה? השאירו פרטים ובתוך זמן קצר נחזור אליכם.   

jobzone

מחפשים עבודה? זקוקים לייעוץ מקצועי או לטיפים נוספים?

השאירו פרטים ונציגנו המנוסים והאדיבים יחזרו אליכם תוך זמן קצר.